23. İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunları Açıldı

19 Mayıs Stadyumunda 6 Kıta, 97 ülke ve 3.148 sporcunun katılımı ile ilimizde düzenlenen 23. İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunları açılışı gerçekleşti.

23. İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunları Açıldı

19 Mayıs Stadyumunda 6 Kıta, 97 ülke ve 3.148 sporcunun katılımı ile ilimizde düzenlenen 23. İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunları açılışı gerçekleşti.

19 Temmuz 2017 Çarşamba 16:43
23. İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunları Açıldı

Başbakan Yardımcımız Nurettin Canikli, Sağlık Bakanı  Recep Akdağ ve Eşi Fatma Seda Akdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay KILIÇ ve Eşi Eda Kılıç ,Vali Osman Kaymak ve Emine Kaymak, 19 Mayıs Stadyumunda 6 Kıta, 97 ülke ve 3.148 sporcunun katılımı ile ilimizde düzenlenen 23. İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunları açılış seremonisine katıldı.

                Seremoni öncesi "Deaf Dance Akademi" tarafından gösteri gerçekleştirildi. Gösterinin ardından 6 Kıta, 97 ülke ve 3.148 sporcunun katılımı ile 18-30 Temmuz 2017 tarihleri arasında 21 branşta olimpiyatlara katılacak sporcular ülkelerinin bayraklarıyla geçit töreni yaptı.

                Geçit törenin ardından ICSD Başkanı Valery Rukhledev yaptığı konuşmasında, “1896 yılında düzenlenen ilk modern olimpiyat oyunlarından sadece 28 yıl sonra başladığımız için gurur duymalıyız. Siz işitme engelli sporcular, Samsun'da ICSD'nin mottosu olan spor yoluyla eşitlik sözünü kucaklayarak, İşitme Engelliler Olimpiyatları'nın değerlerini ve ruhunu yaşayacaksınız. Güreş alanında 6 kez engelliler olimpiyat şampiyonu bir sporcu olarak, sporu ne kadar çok sevdiğinizi biliyor ve anlıyorum. Önümüzdeki iki hafta boyunca, geçtiğimiz yıl yaşanan kaos ve sorunlara rağmen Türkiye'nin ne kadar harika bir ülke olduğunu göreceksiniz. Türkiye, artan gücünü ve direncini göstermeye devam etmektedir ki bunu büyük bir hayranlıkla izlemekteyim. Türkiye ayrıca tüm alanlarda başarma azmi göstermektedir. 1,2 milyon nüfuslu Samsun şehri, son derece canlı bir şehir olarak kendini kanıtlamış ve bu konudaki kararlılığını da harika bir şekilde sergilemiştir.”dedi.

         'BUGÜN ÜLKEMİZ VE SAMSUNUMUZ CUMHURİYET TARİHİNİN ÖNEMLİ GÜNLERİNDEN BİRİNİ YAŞAMAKTADIR'

         Vali Osman Kaymak yaptığı konuşmasında, “Sayın başbakan yardımcım,sayın bakanlarım, değerli olimpiyat komitesinin başkanı ve üyeleri, kıymetli sporcular, değerli konuklar, basınımızın güzide temsilcileri, ülkemize, Samsun'umuza hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Bugün ülkemiz ve Samsun'umuz cumhuriyet tarihinin önemli günlerinden birini yaşamaktadır. Ülkemizin bugüne kadar düzenlemiş olduğu en büyük organizasyona ev sahipliği yapmanın onurunu ve gururunu yaşamaktayız.Samsun, Karadeniz bölgesinin en büyük ili ve aynı zamanda spor altyapısı en gelişmiş ve güçlü şehirlerinden birisidir. Amacımız, bu organizasyonun huzur ve güven içinde centilmenlik çerçevesinde başarı ile sonuçlandırılmasıdır. Yaklaşık 4 yıldır bu amaç doğrultusunda yoğun çalışmalarda bulunduk.Ülkemiz işitme engelliler olimpiyatlarını düzenleyip başarılı bir şekilde sonuçlandırmakla, yaz olimpiyatlarını da düzenleyebileceğini tüm dünyaya göstermektedir. Bundan sonraki hedefimiz yaz olimpiyatlarını düzenlemektir.

         Değerli Konuklar; Samsun bir sanayi şehri, kültür şehri, ticaret şehri, eğitim şehri olmasının yanı sıra önemli bir spor şehridir. Aynı zamanda dünya UNESCO kültür mirasına girmeye aday Kızılırmak kuş deltası gibi birçok doğal güzellikleri bulunan bir turizm şehridir. Geleneksel Türk misafirliğinin en iyi örneklerini görebileceğiniz Samsun'da kaldığınız süre içerisinde, bu güzellikleri doya doya yaşamanızı ve ülkelerinize olumlu anılarla dönmenizi diliyorum.  Bu duygularımla olimpiyatların ülkemizde düzenlenmesi kararını veren olimpiyat komitesi başkanı ve üyelerine teşekkür ediyorum.

        Samsun'lular olarak bu organizasyonun alınması ve ilimizde düzenlenmesinde desteklerinden dolayı başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, hükümetimize ve Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay Kılıç’a şükranlarımızı sunuyorum. Olimpiyatların spor ahlakı çerçevesinde gerçekleşmesini temenni ediyorum. Tüm misafirlere ve sporculara tekrar hoş geldiniz diyor, başarılar diliyorum. Hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum.”dedi.

        Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay KILIÇ yaptığı konuşmasında, “Geçmişte Türkiye'nin bağımsızlık mücadelesinin ateşinin yandığı Samsun, bugün de dünya çapında bir sevgi ve dostluk meşalesinin yanışına tanıklık etmektedir. İnanıyorum ki, bizim milletimizin ve misafirlerimizin arasında oluşacak ortak insanlık dilinin sessizliği, dünyayı kirli ve kötü yapan bütün kötü sesleri bastıracak kadar önemlidir. Bu rekor düzeydeki katılım, ülkemiz için yürütülen bir takım siyasi algıların aksine Türkiye'nin huzurlu ve emniyetli bir ülke olduğunun küresel ölçekte verilmiş en kuvvetli cevabıdır. 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyatları gibi prestijli bir spor organizasyonuna ev sahipliği yapmak, benim de memleketim olan güzel Samsun için heyecan verici bir tecrübe olacak. Bunca hizmet ve yatırımın yegane amacı, siz değerli sporcularımızın 2017 İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları'nı güven, huzur ve neşe içerisinde geçirmelerini sağlamaktır."dedi.

           'BEŞ BİN VATANDAŞIMIZ BU ORGANİZASYON İÇİN TÜRKÇE VE ULUSLARARASI İŞARET DİLİ EĞİTİMİ ALMIŞTIR'

          "Buradan ayrılırken güzel hatıralar ve sıcak dostluklarla ülkenize dönmeniz en büyük temennimizdir. Esnafımızdan, Türk Hava Yolları kabin görevlilerine kadar 5 bin vatandaşımız bu organizasyon için Türkçe ve uluslararası işaret dili eğitimi almıştır. Bugün ülkemiz, karalama çalışmalarının hepsini bertaraf edecek, hak ettiği bu neticeyi almıştır. 2017 tarihinin en yüksek katılımlı organizasyonuna ev sahipliği yapmak, farklı dil, din, uyum ve kültürlerden katılımcılarımızı ağırlamak, asırlar boyunca pek çok farklılığı kardeşçe içinde yaşatan kadim Anadolu'nun toprakları için bir mutluluktur. Türkiye, doğu ve batının, eski ve yeninin, tarih ve geleceğin birleştiği bir köprüdür." dedi.

           ''CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN VE BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM'IN AŞK VE SEVGİLERİ EN BÜYÜK İLHAM KAYNAĞIMIZDIR''

                "Burada, bu sporcu köyünde konuk edeceğimiz misafirlerimiz de inanıyoruz ki Türkiye'de medeniyetleri paylaştıran atmosferin içerisinde fair-play ve centilmenlik ruhuyla kısa sürede kaynaşacaklardır. Ülkemizin her köşesine hizmet götürme politikasında önümüzü açan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ve göreve geldiğinden beri hiç durmadan çalışan Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım'ın bu aşk ve şevkleri en büyük ilham kaynağımızdır.”dedi.

DEAFLYMMPICS MEŞALESİNİ STADYUMA MİLLİ GÜREŞÇİ İSMAİL OTAMIŞ GETİRDİ   

                Konuşmalardan sonra Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesinin (ICSD) bayrağı stada getirildi. Jandarma erleri tarafından taşınan bayrak, daha sonra Samsun 19 Mayıs Stadı'nda göndere çekildi. Bütün sporcular adına Ömer Otamış, tüm müsabaka hakemleri adına Ali Şakacı yemin etti. Deaflympics Samsun 2017’nin meşalesini stadyuma, Türkiye’ye Deaflympics tarihinde ilk madalyayı kazandıran milli güreşçi İsmail Otamış getirdi.

OLİMPİYAT ATEŞİNİ ESKİ MİLLİ SPORCU ERTUĞRUL BURSA YAKTI

             Ardından meşaleyi 1997’de futbolda Deaflympics şampiyonluğu yaşamış isimlerden Kemal Baloğlu ve Selahattin Bozdağ devraldı. Daha sonra eski milli sporcu Ertuğrul Bursa devraldığı meşaleyle olimpiat ataşini yaktı.Daha sonra şanlı Türk bayrağımız stada getirildi. Jandarma erleri tarafından taşınan şanlı Türk bayrağımız Samsun19 Mayıs stadyumunda göndere çekildi. Şanlı Türk bayrağımızın göndere çekilmesi sırasında İstiklal Marşımız okundu. Farklı müzik ve dans gösterileri eşliğinde Türkiye'nin kültür ve tarihi sahnelendi. Şarkıcı Murat Boz’un verdiği konser ve atılan havai fişeğin ardından seremoni programı sona erdi.

         Tüm trübünlerin muhteşem kalabalığı önünde gerçekleşen törene ayrıca. Samsun Milletvekilleri Çiğdem Karaaslan, Ahmet Demircan, Fuat Köktaş, Orhan KIRCALI, Hasan Basri Kurt, Kemal Zeybek, Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir, Hulusi Şentürk İstanbul Milletvekili, İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun eşi Hamdiye Soylu, Gençlik Spor Bakanlığı Müsteşarı Faruk Özçelik, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kamuran Özden, Spor Genel Müdürü Mehmet BAYKAN, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ, Çorum Valisi Necmeddin Kılıç, Sinop Valisi Hasan İpek, Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz ve Eşi, İl Jandarma Komutan J. Kd. Alb. Ünsal Ağaoğlu, Türkiye İşitme Engelliler Federasyonu Başkanı Yakup Ümit Kihtir, ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve çok binlerce sporsever katıldı.

Samsun Haber Com.Tr

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.