SEÇİM BİTTİ… ŞİMDİ VERİLEN SÖZLERİ YERİNE GETİRME ZAMANI.., YANİ İŞ İCRAATLARDA..

Seçim Biteli 15 gün filan geçti şimdi verilen sözleri getirme ve icraat zamanı. Şunu yapacağız, bunu yapacağız derken şimdi özümüze dönme zamanı geldi!!!.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın milletvekillik macerası nedeniyle yeni Büyükşehir Belediye Başkanımız Zihni Şahin’e bir kez daha hoş geldiniz diyorum. Kendisi yerel seçimlere kadar Büyükşehir Belediye Başkanlığını sürdürecek Sayın başkan Büyükşehir Belediye Başkanı olarak isminden söz ettirecek gibi gözüküyor. Zira Bafra’da çalışmalarından halk oldukça memnun ve sevilen bir başkandı.

Bu arada Sayın Devlet Başkanı R.Tayyip Erdoğan son kez Cumhurbaşkanı sıfatıyla bir konuşma yaptı. Konuşmasında Cumhurbaşkanının “Aramızda belediye başkanı da bulunuyor. İşte bu seçimlerden sonra bana gelen raporlara baktığımızda özellikle bazı eleştiriler var ki bu çok çok önemli. Vatandaş özellikle şunu arıyor, bu tabi ağırlıklı belediye başkanları bunun yanında milletvekilleri vesaire… Tevazu arıyor tevazu. Belediye Başkanı, benim dükkanıma gelip bir çayımı içmedikten sonra ben bu belediye başkanını” ne yapayım diyor. Halkla iç içe olunması ve icraatların yerine getirilmesi açısından Cumhurbaşkanının sözü bu açıdan önemlidir. Aynı şekilde vatandaş da Belediye Başkanını ziyaret edebilmeli meseleleri karşılıklı görüşebilmelidir.

İki yıldan beridir Büyükşehir Belediyemizin çalışmaları ile ilgili Sayın Yusuf Ziya Yılmaz’ın bizi halktan görmediği için maalesef tüm önerilerimi Sayın Başbakana ve Cumhurbaşkanına bildirmek zorunda kaldım. Neydi bunlar bir hatırlatayım:

Birincisi Site Cami idi. Site cami bildiğiniz gibi 890 kilo altın karşılığından külliye şeklinde yerinde bulunan Genel evin yıkılmasıyla yapıldı. Ama şu anlarda kaderine terk edildi. Mimarlar Odası İshak Memişoğlu’nun da önerisiyle bakım onarım meselesini yerel yönetimden karşımda muhatap bulamadığımdan vaziyeti üst makam Başbakanlığa ve Cumhurbaşkanlığına aktarmak zorunda kaldım. Zorlu yazışmalar neticesinde önce bakım onarımı “İlk adım belediyesinin görevi derken” bir baktık “ihaleye verildi” şeklinde son hali olacak şekli Photoshop yapılarak afişleri billboardlara asılmış. Hala da Yabancılar pazarının denize bakan bölümünde billboard da afiş asılı duruyor. Ne zaman ihale yapıldı ve ne zaman bakım ve onarımının yapılacağını yani başkanımız bildirirse memnun oluruz.

İkincisi Tramvay hattının “Üniversiteden Tekkeköy’e kadar iki hat üzerinde çalışmasıydı.” Çünkü Tekkeköy hattı kasisli olduğundan tramvaylar geri döndüğünde ana arterlerde yoğunluk yaşanmasıydı. Tramvayların bir kısmı Tekkeköy hattına ayrı gönderilerek çözülmüş oldu. “Önerilerim dikkate alındığı için teşekkür ederim.” Tramvay hattını Üniversiteye çıkarmak için yeni hat yapılması övgüye değer.

Üçüncüsü sık sık kaza olan ve yoğunluk yaşanan Kılıç dede kavşağına, Cumhuriyet meydanındaki tramvay durağı bitişiğindeki kavşak, ana bulvardan cumhuriyet meydanına inen yazıhanelerin önünden geçen yolun viyadüklü şekilde sağa ve sola (Büyükşehir kavşağı ve kılıç dede yönüne) yol yapımı ve yaya geçitlerinin yapımı, yine büyükşehir belediyesi kavşağının viyadüklü yol olarak yapımı, ilerinde gençlik caddesinde de kavşakta aynı sistem yol ve kavşakların yapımına ihtiyaç duyulduğunu, trafik lambalarının artık ihtiyaca cevap vermediğini belirtmiştim. Aynı zamanda Cumhuriyet Meydanında ki yazıhanelerin kaldırılarak şehir içi trafiğinin rahatlatılması önerisini sunmuştum. Bir de “halk otogara Atakum yada Tekkeköy’den iki araç değişerek gittiğini çile çektiğini bildirip Ankara’da ki tramvay sistemi gibi otogara yönüne de tramvay hattının yapılması gerektiğini” önermiştim. Şimdilik o bölgeye ring servisleri düzenlense de nihai şekli nasıl olacak böylemi devam edecek bilmek isteriz. Büyük şehir belediyemiz bu amaçla ana arterlerde giden gelen yolcu sayımını yapıp akabinde “Samsun’un ulaşım konsept planı yapıldığı” ve billboardlarda yine bilgi olarak afişleri asıldığı ile öğrenmiş olduk! Tabi ki bu “ulaşım konsept planının” neler içerdiğini bilemiyoruz. Sayın başkanımız Zihni Şahin bir açıklama yaparsa varsa böyle bir plan bu ulaşım kavram planının hangi aşamasındayız bizlere bir bilgi verirse çok memnun oluruz.

Yine Atakum yönüne giden yolun kenarında yeni açık hava kültür müzesinin bitişinde ki PTT binasının çok çirkin ve güdük kaldığını oradan Ankara yolu bölgesine yada başka uygun bir bölgeye naklinin olmasını ya da binaya o bölgeye uygun giydirme yapılarak düzenlenmesini istemiştim. Hala bu konu da ne yapılacak bilemiyoruz.

Birkaç yıllık bir sorun olan yıkılan Veteriner Tarım meslek lisesi ile ilgili “Danıştay 8. Dairesi, Bölge İdare Mahkemesi, İdare Mahkemesinin kesinleşmiş kararı olmasına rağmen eski Başkan Yusuf ziya Yılmaz ne mahkemeleri tanıdı nede mahkeme kararlarını uyguladı.” Hala İl Genel Meclisinde imar değişiklik ayak oyunları ile “o araziye park yapacağım” diye uğraşıyor. Aslında “park değil de o arazinin değerli olması nedeniyle önce kent park akabinde de farklı amaçla rant elde etmenin sağını solunu dolanıyor.” Çünkü “o binaları protokol cami yapacağım” diye ortaya çıktı ve yıktı. Çocukları 30 km. şehrin dılşına postaladılar. “Herkese ayrı ayrı camimi yapılacaktı. Aslında caminin altındaki yapılacak dükkânların rantı önemliydi” mahkemelerden ters tepti. Okul aile birliği çevreye aşırı sol kesim olarak lanse edildi. İçlerinden birisi de benim ve ülkücü olduğumu cümle âlem bilir. “O bölgede 100 metre aralıklarla iki cami olmasına rağmen içi normal zamanlarda bir sıra saf cemaat olmazken oraya protokol cami yapacağım diye diretti. Aslında işin gerçeği hep çevreden ve halktan gizlendi. Algı yaratıldı!” Halkı ile didişen, halkını halk görmeyen bir Belediye başkanı olur mu? İşte olanları yazıyorum siz karar verin!

“Sanki biz camiye karşıyız biz hristiyanız. Başbakana, valiye, milletvekillerine halka ayrı ayrı cami yapılması dinimizin neresinde vardı?” Sayın Valim “İlk adım, canik ve Atakum’da okul yapılacak arsa bulamıyoruz, 400 küsür dershane açığımız var” derken, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ve İl Defterdarlığı “oraya okul yapılacak diye Büyükşehir Belediyemiz hakkında suç duyurusunda bulunurken Sayın Yusuf Ziya Yılmaz’ın hala park yapacağım diye diretmesine bir açıklama gerekiyor.” Aynı zamanda bende suç duyurusunda bulundum. “Anayasa’ya aykırılıktan, Türk Ceza Kanunu’na aykırı hareket etmekten, Danıştay Kanununa uymamaktan, tanımamaktan dolayı suç duyurusunda bulundum ve hakkında dava açıldı.” Tamam dokunulmazlığı alıp milletvekili olmuş olabilir. Günü geldiğinde bu hukuksuzlukların hesabını verecektir. Başarılı çalışmaları da olabilir ki var. Ama başarılı olmak hukuksuzca işler yapmayı mı gerektiriyor? “Kamu arazilerinin istimlâk usulü var. Karşılığında aynı değerden arazi verilir. Siz bunu yaptınız mı hayır?” Sizin gibi bir çok başkanımızın davranışından ötürü Sayın Cumhurbaşkanımıza “bu belediye başkanlarımız halkın gözünde kirlendiler, halktan kopuklar, ve bazı düzensizliklerden dolayı suçlanmaktalar. Bu başkanları değişmezseniz ilk seçimde çakılacaksınız” diye bildiren benim. Dikkate alındı mı alınmadı mı bilemem ama yazımın akabinde Ve akabinde “Sayın Cumhurbaşkanı kale aldı ki başkanları değiştirmeye başladı.” Ben üç kez Sayın Yusuf Ziya Yılmazdan “Okul Aile Birliği adına randevu istedim. Adam yerine koyup kabul edemiyoruz diye bir bilgiyi dahi tenezzül edip bizi bilgilendirmedi”. Bakın Partinin kurucusu Devlet Başkanı Sayın Erdoğan ne diyor: “Vatandaş özellikle şunu arıyor, bu tabi ağırlıklı belediye başkanları bunun yanında milletvekilleri vesaire… Tevazu arıyor tevazu. Belediye Başkanı, benim dükkanıma gelip bir çayımı içmedikten sonra ben bu belediye başkanını…”

“Şimdi bu meseleyi çözmek ve Yusuf Ziya Başkanımızın moloz halde bıraktığı, Ağaçlara kadar perişan halde bulunan Veteriner Tarım Meslek Lisesi arazisini görüşmek üzere Sayın Zihni Şahin başkanımızdan randevu talep ediyoruz.”

Sayın Zihni Şahin’den isteklerim var Kısa kısa yazacağım zira konu uzadı sizlere sıkmaya başlar:

  1. “Okullar başlamadan 2. Bulvarın geçtiği Necatibey İlköğretim okulunun önüne bir hıs azaltma tümseği yapılmalı.” Yokuş aşağı inen tüm araçlar hızlı iniyor. Çocuklarımız geçerken zorlanıyor. Orada her an normal vatandaşlarımızla beraber yaralanma kazası olabilir.
  2. Kılıç dede den karşıya geçerken raylı sistemin alt tarafı demir yolu kenarı ve karşısı şarapçıların, hapçıların uğrak merkezi haline geldi. Burayı Emniyet Teşkilatımız ve zabıta ekiplerimizle bir an önce temizlenmelidir. Aynı bölgeleri, Batı parkın iç göl etrafı, Sevgi gölünün mert parkı yolunda çayırlık ve ağaçlık bölgelerinde, Adnan Kahveci Parkının ağaçlık de yine şarapçıların uğrak merkezi oldu. Geceleri de başka âlemin merkezi oldu. Buraların bir an önce temizlenmesi gerek. Yine Adnan Kahveci Parkının kafenin yanındaki havuzların doldurulduğunu gördüm. Oradan ne zaman geçsem havuzda bir faaliyet yoktu. Doldurulması en güzeli. O havuzlara ne kadar para harcandı Allah bilir.
  3. Sevgi gölü artık temiz değil. Yosun kokuyor, Metan kokuyor. İçindeki kirlilikler görülüyor. Bu göl de temizlenirse çok mutlu olurum.

Saygılarımla

Mustafa Kemal Bektaş.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner222