Kemal Zeybek,Merkezi yönetim bütçesinde çeşitli konuları dile getirdi

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun milletvekili Kemal Zeybek; TBMM’de 2018 yılı Merkezi yönetim bütçesinde çeşitli konuları dile getirdi.

Kemal Zeybek,Merkezi yönetim bütçesinde çeşitli konuları dile getirdi

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun milletvekili Kemal Zeybek; TBMM’de 2018 yılı Merkezi yönetim bütçesinde çeşitli konuları dile getirdi.

22 Aralık 2017 Cuma 17:22
Kemal Zeybek,Merkezi yönetim bütçesinde çeşitli konuları dile getirdi

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun milletvekili Kemal Zeybek; TBMM’de 2018 yılı Merkezi yönetim bütçesinde çeşitli konuları dile getirdi.

Bu gün, Birleşmiş Milletler genel kurulunda; ABD’nin “KUDÜS” kararının reddi yönünde karar verilmesi, dünya kamuoyunda mazlum milletlerin yenilmeyeceğini göstermesi, Emperyalizme yenik düşmeyeceğini göstermiştir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün dünya görüşü yolunda 1960’lı-1970’li yıllarda Filistin direnişine katılan, bedenlerini Filistin topraklarında bırakan Devrimcileri yâd etmek istiyorum.

EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR

Samsun milletvekili Kemal Zeybek; Sayıştay raporlarına göre;21.259.273.996 TL ödenek üstü harcama yapılmıştır. Harcanan bu ödenek Meclisin onayı alınmadan harcanmıştır. 2016 yılı toplam net bütçe gelirinin %4’ü ödenek üstü olarak harcanmıştır. Sosyal yardımların, ödenek üstü harcamaların nerelere yapıldığını göremiyoruz, denetleyemiyoruz, Sayıştay denetimi yapılamıyor. Kanunların açık hükmüne rağmen ödenek üstü harcamalar yapılmıştır.

Kayıt dışı uygulamalar Kanuna ve demokrasi kültürümüze aykırıdır. 5018 sayılı kanun’un istisna hükümlerine uygun olan harcama kalemi yoktur. TBMM’nin yetki vermediği harcamalar nerelere yapılmıştır. Sayıştay’ın uygunluk raporunda yapılan harcamaların kanuna aykırı olduğu açıkça belirtilmektedir. Meclisimizi uyarıyorum! Denetim yetkimize sahip çıkalım.

Meclis olarak çıkardığımız kanunlara uymamayı meşrulaştırırsak, Ülke vatandaşlarının yasalara saygı duymasını nasıl bekleye biliriz. TBMM’nin yapmış olduğu yasalara herkes uymalı, saygı duymalıdır. Hiçbir kurum ve şahıs yasaların kendine tanımadığı yetkinin dışında başka bir yetki kullanamaz. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Millet adına yasama görevi yapan TBMM’nin yetkilerine saldırılar olmaktadır, yetki gaspı yapılmaktadır.

TOPLUMUN BÜTÜN KESİMLERİ EKONOMİK SIKINTI İÇİNDEDİR

Samsun milletvekili Kemal Zeybek; Türkiye’de sanayici, esnaf, memur, çiftçi, işçi, üretenler zor durumdadır. Esnaflar sosyal güvenlik kurumuna ödemek zorunda oldukları BAĞ-KUR primlerini ödeyemiyor. Tarım ve hayvancılık la uğraşanlar emeklerinin karşılığını alamıyor. Ürünler değerlerini bulamıyor. Tarım ve hayvancılık; Türkiye’nin milli davasıdır. Sorunlardan hükümet sorumludur.

Açıklanan büyüme rakamları hormonludur, gerçekçi değildir. 11,1 olarak açıklanan büyüme rakamları toplumun bütün kesimlerine olumlu yansımalıdır. Yoksulluk ve yolsuzluğun arttığı toplumlarda; Adaletsizlik ve Hukuksuzluk ta aynı oranda artmaktadır. Yoksulluğu, yolsuzluğu yenerek, üretimi artırarak insanlarımıza rahat bir yaşam sunmak hepimizin görevidir.

AYVACIK- ERBA, HAVZA- VEZİRKÖPRÜ ARASI YOLLAR

Samsun milletvekili Kemal Zeybek; Samsun ili Ayvacık ilçesi ile Tokat ili Erbaa ilçesi arasında 30-40- km mesafe olan, Yaklaşık 60-70 köyün grup yolu ile Erbaa- Ayvacık arasın da ulaşımı sağlayacak olan yol yapılmadığından; insanlarımız 200 km’lik yolu dolaşarak ulaşımı sağlıyorlar. Yolun yatırım programına alınması ve yapılması gerekmektedir.

Havza- Vezirköprü arasındaki 25-30 km’lik yol bozuk ve yetersizdir. Bu yolda sıkça trafik kazaları yaşanmakta, maddi hasarlı kazaların yanında, ölümle sonuçlanan kazaların olduğunu görmekteyiz. Yolun güzergahının değiştirilmesi ve yapılması gerekiyor.

DARBELER DİRENMEK HERKESİN GÖREVİDİR

Samsun milletvekili Kemal Zeybek; 15 Temmuz gecesi Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun İstanbul Atatürk Hava alanından güvenlik amirlerinin talimatıyla bir eve götürülmesini eleştirenler, Hain darbe gecesi bu ülkeyi yönetenler sizler neredeydiniz? Kimler tankların üzerindeydi? Gün gelir karanlıkta kalan bütün olaylar açığa çıkar.Diye konuştu

Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.