Samsun'da Dahi Beyinler Ödüllerini Aldı

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programı Başkanlığının düzenlediği “13. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Samsun Bölge Yarışması 2019”un ödül töreni, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Samsun'da Dahi Beyinler Ödüllerini Aldı

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programı Başkanlığının düzenlediği “13. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Samsun Bölge Yarışması 2019”un ödül töreni, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı.

28 Mart 2019 Perşembe 18:49
Samsun'da Dahi Beyinler Ödüllerini Aldı

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programı Başkanlığının düzenlediği “13. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Samsun Bölge Yarışması 2019”un ödül töreni, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Yaşar Doğu Spor Bilimleri Eski Kapalı Spor Salonu’nda, 3 gün boyunca ortaokul öğrencilerinin projelerini sergileyerek tanıttığı etkinliğin ödül törenine Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bekir Batı, Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, Sinop İl Milli Eğitim Müdürü Ercan Yıldız, Tokat İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürü İrfan Yetik, akademisyenler, yarışmada yer alan öğrenciler ve öğrencilerin öğretmenleri ile aileleri katıldı.

“Projelerin hepsi bizim gözümüzde başarılıdır”

Programın açılış konuşmasını yapan TÜBİTAK Samsun Bölge Koordinatörü Hasan İçbudak, “Amasya, Ordu, Giresun, Sinop, Çorum, Kastamonu, Tokat ve Samsun’un aralarında bulunduğu 8 ilde, 10 farklı alanda, 866 adet proje başvurusu yapıldı. Ön değerlendirmeler sonucu içlerinden 100 tanesi, 3 gün boyunca burada öğrencilerimiz tarafından tanıtıldı. Jüri üyelerimizin oylarıyla seçilen 15 proje, 29 Nisan-3 Mayıs 2019 tarihleri arasında Türkiye finallerinde bölgemizi temsil edeceklerdir. Bu yarışmanın temel amacı ödül değildir. Sizleri bilimsel düşünmeye, gözlem yapmaya, merak etmeye, soru sormaya, araştırmaya yönelik bir araçtır. Buradaki belki de en büyük ödül, sizlerin ve danışman öğretmenlerinizin kazanımlarıdır. Bu sergide onların anlatımlarındaki heyecanlarını, özellikle özgüvenlerini dikkate aldığımızda bu hedeflerin gerçekleştiğini görüyor ve mutlu oluyoruz. Bu nedenle sergiye katılan herkes, bizim gözümüzde başarılıdır ve kazanmıştır. Sizleri gönülden kutluyor, bu araştırma isteğinizin gelişmesini diliyorum.” dedi.

“Buraya katılan herkes bana göre birincidir”

Üniversite içerisinde bu tür bir etkinliğin düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek sözlerine başlayan Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç ise, “Bu salon her gün bilim, insanlık ve eğitim adına nice toplantılara ev sahipliği yapıyor. Son 3 günde; İslam Bilim Tarihi üzerine çok değerli araştırmalar yapmış olan değerli bir ilim insanı Prof. Dr. Fuat Sezgin ile ilgili bir program vardı. Biz genelde içinde bulunduğumuz şartların psikolojisinden kaynaklı olarak zaman zaman birbirimize olumsuz etkileyen şeyler söyleriz. ‘Bizden bir şey olmaz, biz neyiz ki, elin oğlu almış gitmiş, daha yakalamamız mümkün değil’ gibi bir bakış açımız var. Ama öyle olmadığımızı, aslında bugünkü bilimin geldiği noktanın düne dayandığını ve dün de atalarımızın Müslüman bilim insanlarının çok önemli rol aldıklarını görüyoruz. O  gün atılan temeller üzerine Batı’nın bunu kendine alması ve bizim de 16. Yüzyıldan kaynaklı sebeplerle onların daha öne geçtiği bir dönemi yaşıyoruz. Bizim geçmişimize baktığımızda çok büyük bilim insanları çıkarmış bir inancın, bir toplumun, bir milletin insanları olduğumuzu görürüz. Bu nedenle hiç aşağılık kompleksine katılmamıza gerek yok, bilakis güç alabileceğimiz önemli bir kökün parçalarıyız. Bunu hatırlatmak istedim. Dün de Tıp Fakültesinden öğrencilerimiz vardı bu salonda. Onlarda bilimsel yöntemlerle bilginin nasıl üretilebildiğini, hem eğlenceli hem de bir araştırmanın nasıl yapılabileceğini öğrendiğimiz bir süreci yaşadık. Onların da gözlerinde gördüğümüz parıltı, geleceğimiz adına ümitli olmamıza sebep oldu. Bugün ise daha da güzel bir etkinlikle beraberiz. Kendi fikirlerini projeye dönüştürerek bir şey üretebilmenin tadını yaşamışlar. Adına yarışma diyoruz ama aslında buraya katılan herkes bana göre birincidir. Buraya katılmakla aslında başarılı olmayı hak etmiş oluyorsunuz. Bu nedenle sizleri kutluyorum. Bu yolda sizlere yardımcı olan öğretmenlerimizi de tebrik ediyorum. Çünkü onların katkıları olmasa yavrularımızın kendi fikirlerini bilimsel bir zemin üzerinde hayata geçirmeleri kolay değildi.” dedi.

“Israrlı olacaksınız, pes etmeyeceksiniz, defalarca denemeye devam edeceksiniz”

Bilimin ancak sabır, azim ve çok çalışma ile ortaya çıktığına vurgu yapan Rektör Bilgiç, “Gözlemleyeceksiniz, deneyeceksiniz. Belki bu denemeleriniz boşa çıkacak. Fakat ısrarlı olacaksınız. Pes etmeyeceksiniz. Defalarca denemeye devam edeceksiniz. Bilim adamlarının hayatına baktığınızda, en son buldukları ile anılsalar da o başarılarının ne büyük zahmetlerle ortaya çıktığını görüyoruz. Çocuklarımızın da başlamış olduğu bu süreç bir defa azimlerini gösteriyor. Diğer arkadaşlarına göre daha çok çalışıyor. Ama ulaştığı sonuç onu mutlaka mutlu edecek ve ondan sonra yeni bir çalışmanın da sebebi olacak. Bu nedenle çocuklarımızı ben gönülden tebrik ediyorum.  Bu sürecin sonunda kendilerine bir meslek tercihinde bulunacaklar. Ailelerin onların sevecekleri ve yetenekleri ile daha başarılı olmalarını sağlayacakları alanlarda kalmalarına müsaade etmeleri lazım. Bazen o günün geçerli, garanti iş bulunabilen ve daha çok para kazanma imkânı olan alanlara doğru çocuklar yönlendirilmeye çalışılır. Çocuklar için bu bir kayıp. Sevmedik