Canım Babam Gökyüzünde yıldız çok  Ay birtane Yeryüzünde insan cok sen birtane. Tüm Dünyadaki Babaların Babalar Günü Kutlu Olsun Bu dünyadan Göçüp Giden Babalarımızın da Mekanları Cennet Olsun.Yarın Babalar günü yine yoksun canım Babam SEN Benim gökyüzümdeki en kocaman ve en çok parlayan yıldız sensin babacığım. Sırtımı yasladığım koca bir çınardın.Ömrüm boyunca senin yolundan yürüyüp, senin gibi kocaman yürekli bir insan olmaya çalıştım. Seni çok seviyorum canım babam. Seni çok Özledim Babalar Günü’n kutlu olsun…Mekanın Cennet Olsun Babam hep derdi ki başını dik tut prensesim yoksa ...Tacın Düşer  ... İnsanın yaşı kaç olursa olsun Ağlarken hep kimsesiz bir çocuktur. Bana hep başımı dik tutmam gerektiğini söyleyip dururken çok haklıydın Canım babacığım. Bu hayatta başını eğdiğin an seni birisi gelip arkandan vuruyor. Ama sen beni asla yarı yolda bırakmadın, bunun için sana yüzlerce binlerce teşekkürler benim canım babam…Mekanın cennet olsun 
Babam derdi ki yavrum! Rabb’imiz lütufkârdır,Her zorluğun sonunda, mutlak kolaylık vardır.Ümitsizlik; şeytanın kurduğu bir tuzaktır, Allah’a yaklaşanlar, tuzaklardan uzaktır...Kadere küsme sakın; 
Bil ki; seni Yaratan, sana senden de yakın.
Ne gaflet, ne cehâlet, ne sefâlet kaderdir; 
Allah ancak sabreden, kullarla beraberdir... Bütün dertler bir yana,Kur’ân da, ümitsizlik haramdır müslümana.Her çilenin bir ecri, gecenin fecri vardır; İnsanın selâmeti, ancak sabrı kadardır.Pişmanlık kurtuluştur; 
Vicdanla yüzleşerek, yeniden varoluştur.
Pişmanlık; yanmak değil, yanınca sönmemektir,Hakk yolundan bir daha, geriye dönmemektir...Baban giderse,
Başı dumanlı dağın gider
Atan gider, sırtın gider.
İki kapılı bu handa
Menzile erişen yolun gider.
Baba giderse,
Darda yetişen elin gider
Aklın gider, canın gider
Şu dağlanmış yüreğinde
Çocuk kalan yanın gider.
Baban giderse,
Öpülecek elin gider,
Bayram gider.”
***Yarın Babalar günü…***
Kimi tarihçiler, Babalar Gününün Antik Roma’da bile kutlandığını belirtiyor. Bu çerçevede bazı araştırmacılar tarih belirtmezken Babalar Gününün Batı Virginia’da ortaya çıktığını savunuyor. Burada yaşayan John Dowdy’nin annesi öldükten sonra onun yerini alan babası için böyle bir gün kutlanmasını istediği söyleniyor. Kimi araştırmacılar ise, 1910’da Washington’daki John Bruce Dodd’un 6. çocuğunun doğumu sırasında yaşamını yitiren annesinin ardından ömrünü çocuklarına adayan babası William Smart’a özel bir gün armağan etmek için fikri ortaya attığını belirtiyor.
Dodd, anneler günü kutlanırken babalar gününün olmayışını haksızlıkla nitelendirmiş, bundan esinlenerek babasının doğum günü 5 Haziran’ın babalar günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamıştır. Babalar Günü 19 Haziran 1910’da ilk kez, Washington Spokane kent’inde kutlanmış, daha sonra diğer eyaletlere yayılmıştır.
■ Babam, ağabeyim, kardeşim, arkadaşım
Ne zulüm, ne ölüm, ne korku başımı eğemezYalnız senin elini öpmek için eğilir başımBabam, ağabeyim, kardeşim, arkadaşım.
(Nazım Hikmet Ran)
Babalar Günü resmi olarak 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge’in desteğiyle biçimlenmiştir. Başkan Lyndon Johnson, 1966’da her yıl Haziran ayının 3. Pazarını Babalar günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımladı. Onay gören söz konusu belirleme gelenek olarak devam ediyor.
■ Hayatta ben en çok babamı sevdim
Karaçalılar gibi yardan bitme bir çocuk
Çarpı bacaklarıyla- Ha düştü, ha düşecek
Nasıl koşarsa ardından bir devin,
O çapkın babamı ben öyle sevdim.
(Can Yücel)
…■ Bir kişi Hz. Peygamber’e gelip sordu;
– Ey Allahın Resûlü! Kendisine iyilik yapmaya kim daha lâyıktır?
– Annen, sonra annen, sonra baban, sonra yakınlık derecelerine göre diğer yakınların.
—■ Bir babanın çocuklarına yapacağı en büyük yardım onların annelerini sevmektir.
(T. Hesburgh)
■ Baba, çınar gibidir. Meyvesi olmasa da gölgesi yeter. (Goethe)
■ Baba olmak zor değildir. Ama babalık etmek zordur. (Wilhelm Busch)
■ Babanın rolü, yüz öğretmeninkine bedeldir. (George Herbert)
■ Aşk sözle başlar, dudakla beslenir, dokuz ay sonra ‘Baba’ diye seslenir. (Anonim)
■ İyi evlat babayı vezir, kötüsü rezil eder. (Türk Sözü)
■ Babalar, doğanın yarattığı bankerlerdir. (Fransız atasözü)
—■ Bir baba yüz evlada bakar da, yüz evlat bir
Baba’ya bakamaz. (Gabriele D’Annunzio)
■.Bir baba yüz öğretmene bedeldir.
(George Herbert)
■ Babanın faziletleri, çocukların servetidir. (Anatole France)
■ Sadece hayat veren değil, hayat verip hak eden, baba adını taşıyabilir.(Dostoyevski)
…Sizin hiç babanız öldü mü?
Benim bir kere öldü kör oldum
Yıkadılar aldılar götürdüler
Babamdan ummazdım bunu kör oldum.
(Cemal Süreya)Allah’ın rızası, ana ve babasını kendisinden hoşnut etmekle elde olunur. Ebeveyne itaat, Allah’a itaattir. Onlara isyan, Allah’a isyandır. Anasını ve babasını üzen Allah’a isyan etmiş gibi büyük günah kazanır. Ana ve babaya iyilikte bulunmak; namaz, sadaka, oruç, hac, umre ve Allah yolunda cihattan faziletlidir.
“ Cennet kokusu bin yıllık uzaklıktan
alınmasına karşın anne ve babasına isyan edenler bunu alamaz, anlayamaz.”
…bir babanın da çocuğum. Baba olmasaydı insan olmazdı; ben olmazdım, sen olmazdın, o olmazdı; bizler olmazdık, sizler olmazdınız, onlar olmazdı.
Babalar gününüz kutlu olsun…Sevgilerimle

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.