6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda yapılması öngörülen değişiklikleaz tehlikeli sınıfta bulunan,10 ve daha az işçi çalıştıran işyerleri ile kamu işyerleri için 1 Temmuz 2017’den itibaren zorunluolması gereken profesyonel iş sağlığı ve güvenliği hizmetinin, aynı tür işyerlerinde çalışan sayısının 50'ye yükseltilip, 1 Temmuz 2020 yılına ertelenmesi öngörülmüştür.

ERTELENMEZ İSE NE OLACAKTI

2012 yılında çıkarılan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasına göre, 10’dan az işçi çalıştıran muhasebeci, emlakçı, avukat, bakkal, manav gibi az tehlikeli iş kolundaki işverenler, önümüzdeki 7 Temmuz 2017 tarihine kadar iş güvenliği ve iş sağlığı alanında üniversitelerden eğitim alarak, iş güvenliği konusunda uzmanlaşacaklardı. Böylece, bu küçük dükkan ve işletmelerin, sahibi oldukları işyerlerini, çalıştırdıkları işçiler için güvenli bir alana dönüştürecekleri, bu sayede iş kazalarının önlenmesi öngörülüyordu..

10’dan fazla 50’den az işçi çalıştıran az tehlikeli işletmeler ise aynı tarihe kadar işyerinde güvenliği ve sağlık koşullarını sağlaması için, birer adet iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimiyle anlaşacaktı. Bu uygulama gelecek ay başlayacaktı. İşte yapılan değişiklikle bu uygulama 3 yıl sonrasına, yani 7 Temmuz 2020’ye ertelenmektedir.

İSTER 1 İSTERSE 50 İŞİ ÇALIŞSIN AYNI

2012 yılında çıkarılan yasadaki ikinci geri adım ise, 10’dan fazla 50’den az işçi çalıştıran işyerlerine sağlanan avantajla gerçekleşti. Eklenen maddeye göre, 50’den az işçi çalıştıran bu işletmeler de tıpkı 10’dan az işçi çalıştıran küçük dükkan ve büro sahipleri gibi işyerlerindeki iş güvenliği ve işçi sağlığını, dışarıdan uzmana yaptırmayacak, kendi alacağı eğitimle kendisi sağlayacak. Dilerlerse bu görevi, zaten çalıştırdıkları bir işçiyle de yürütebilecekler.

DEĞİŞİKLİKLE 500 TL’LİK MALİYETTEN KURTULACAKLAR

İki madde TBMM Genel Kurulu’nda da kabul edilirse, 10 ve daha az işçi çalıştıran esnaf ve meslek sahipleriyle, 50’den az işçi çalıştıran küçük işletmelerin sahipleri, çalıştırdıkları işçiler için hayati önem taşıyan iş güvenliği konusunda 2020 yılına kadar hiçbir eğitime ihtiyaç duymayacaklar.

KONUNUN ÖNEMİ İŞYERİ SAYISINDAN KAYNAKLI

Halen ülkemizde yaklaşık 10 ve daha az işçi çalıştıran yaklaşık 1 milyon dükkan ve büro sahibi, 50 ve daha az işçi çalıştıran da yaklaşık 100 bin küçük işletme bulunuyor. Sayıları 1.1 milyonu bulan bu işletmelerde ise yaklaşık 5 milyon işçi çalışıyor. Yapılacak değişiklikle yaklaşık işçi başına 500 liralık maliyetten kurtulmuş olan işverenler işyerlerindeki riskleri minimize etmek için çaba sarfetmelidirler.

Kanun kamu yada özel sektör ayrımı yapmamaktadır. Ayrıca bünyesinde 50 den fazla 4857 Sayılı İş Kanununa bağlı çalışan (işçi) bulunan kamu kurumlarında iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu devam etmektedir.

Bünyesinde 50 den fazla 4857 Sayılı İş Kanunu bağlı çalışan bulunan bazı kurumlar iş güvenliği uzmanı bulundurarak kanunun amacı doğrultusunda hem özel sektöre hem de kamu kurumlarına örnek olmaktadır.

İş sağlığı ve güvenliği çıkarılan kanunlardan ziyade bilinçli bir uygulama ve denetimle sağlanabilir. Erteleme bir yandan gerekli bir yandan da riskli bir yaklaşım olacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.